Рішення РНБО щодо стану медицини

05.10.2021р. 

Щодо Указу Президента України 369/2021 до Рішення РНБО щодо стану медицини

Ми – когорта лікарів загальної практики-сімейних лікарів, якій в Україні вже понад чверть століття, разом з нашими пацієнтами пережили чимало реформ локальних і більш масштабних. 

До останньої доби такі новації кожного разу додавали у національну скарбницю розуміння і практики сімейної медицини. Світовим і українським досвідом доведено, що сімейний лікар здатен зменшити потребу своїх пацієнтів у дорогих і агресивних втручаннях, а також ефективно позитивно вплинути на їх здоров’я в цілому. 

Нині повномасштабні зміни на первинці декларують забезпечення рівного доступу кожного українця до кваліфікованого сімейного лікаря. Натомість реальність нової моделі стрімко витісняє з первинної ланки засадничі принципи сімейної медицини З одного боку, через перевантаження (норматив значно перевищує реалістичний рівень) лікарі фізично не можуть працювати за критеріями сімейної медицини. Водночас тренди кадрового забезпечення первинної ланки чітко вказують на прогресуюче погіршення ситуації. За 10 років ми можемо лишитись на первинці взагалі без лікарів.

З іншого боку, персонал первинної ланки економічно не зацікавлений брати активну опіку здоров’ям пацієнта на себе. Спеціалізовані та особливо комерційні медзаклади стрімко розширюють власні підрозділи з надання ПМД, де сімейних лікарів використовують як конверсійну воронку для збільшення продажів дорогих діагностичних і лікувальних втручань.

Ці зміни ставлять під питання саме існування в Україні сімейної медицини в її правдивій сутності. Отже, ми вітаємо ідею впровадження економічного стимулювання якості ПМД, яка пролунала в Указі Президента до рішення РНБО. І водночас наголошуємо, що для побудови в Україні ефективної національної моделі первинної медичної допомоги на засадах сімейної медицини потрібен комплекс заходів і передумов, які необхідно врахувати в національній стратегії охорони здоров’я. 

Зі свого боку ми й надалі реалізуватимемо свою місію по збереженню, примноженню і збагаченню теорії та практики сімейної медицини. Для цього в Україні є все необхідне: кваліфіковані науково-педагогічні кадри, віддані своєму покликанню сімейні лікарі, медсестри й менеджери первинної ланки.

Ми прагнемо, щоб настав час, коли люди й сім’ї оцінять та цінуватимуть сімейного лікаря, як партнера і навіть друга, а лікарі, достойні місії сімейної медицини, легко знаходитимуть одне одного й співпрацюватимуть для примноження здоров’я людини, як найціннішого активу. Пропонуємо всім зацікавленим сторонам партнерство в реалізації такого бачення. 

Д-р Лариса Матюха – Президент Української Асоціації Сімейної Медицини, д.мед.н. проф.

 

Залиште коментар

Підпишіться на новини та публікації УАСМ

Ми не розсилаємо СПАМ. Тільки інформаційні повідомлення щодо УАСМ