В Києві відбувся 5-денний семінар-тренінг «Основи запобігання та лікування ПТСР»

Громадська Організація «Українська асоціація сімейної медицини» разом із ГО «Асоціація сімейних лікарів м. Києва» та КДЦ Шевченківського р-ну м. Києва (головний лікар Н. В. Берікашвілі)  за підтримки Френка Пьюселіка  організували і провели 5-денний (18-22 січня 2016 року) семінар-тренінг «Основи запобігання та лікування ПТСР» для лікарів первинної і вторинної ланки медичної допомоги в м. Києві на Саксаганського, 100. У  роботі семінару-тренінгу взяли участь 127 лікарів, які отримали знання та навички щодо роботи з військовослужбовцями, що брали участь у бойових діях та зазнали стресу чи психологічних травм.

Слухачі отримали інформацію про формування поведінкових реакцій у військовослужбовців та осіб, які перебувають у загрозливих умовах для життя внаслідок бойових дій, що дало можливість лікарям зрозуміти патогенез формування психічних проблем учасників АТО, зокрема післястресовий травматичний розлад (ПТСР).

ПТСР СИМПТОМИ

напруга

агресія

реакція на звуки

недовіра

перепади настрою

безсоння

повторення кошмару

спогади

депресія

не хоче говорити

вина вижив

печаль на обличчі

беземоційна мова

алкоголь / наркотики

не говорить про війну / каже тільки про це

підозрілість

мінливість / непередбачуваність

зміна кола друзів

гостре відчуття несправедливості

 

Тренери компанії «Пьюселік Консалтинг Груп» Микола Вовченко та Олександр Сударкін провели майстер-клас з основ формування успішної комунікації з людьми в різних емоційних станах, уміння невербально визначати основні емоційні стани.

Крім оволодіння теоретичною інформацією, лікарі відпрацьовували навички, завдяки яким вони зможуть навчити пацієнтів із ПТСР визначати, керувати та позбуватися різких емоційних поведінкових реакцій, що сприймаються як  патологічні в цивільному житті.

Лікарі ознайомилися з тактикою правильного формування запитань до учасників АТО для виявлення психологічних проблем, які ускладнюють їх життя в цивільному суспільстві, в тому числі при консультуванні у зв’язку з проблемами в родині, в оздоровчих бесідах із членами родини учасників АТО, а також освоїли методики психічної реабілітації (подальшого психічного розвитку й удосконалення поведінкових реакцій) учасників АТО. Для цього лікарям довелось навчитись визначати психофізіологічну поведінкову реакцію людей із перевагою сприйняття інформації через різні органи чуття.

Учасники тренінгу навчились поетапно проповідувати (sermon) – донесення ідеї своїх принципів, комплексних еквівалентів для однакового  сприйняття реальності всіх учасників комунікації. Результатом успішної проповіді  є  можливість швидко змінити важливі життєві принципи учасника АТО для вирішення проблем, що виникли після бойових дій у цивільному житті.

Набуті  знання  стануть у пригоді лікарю як для надання медичних послуг іншим категоріям пацієнтів, так і для запобігання психічного вигорання самих лікарів у теперішніх умовах підвищеної емоційної напруги в усьому нашому суспільстві, пов’язаної  з бойовими діями на території України і не тільки.

Лариса Матюха

д-р мед. наук, професор,

завідувач кафедри сімейної медицини

та амбулаторно- поліклінічної допомоги

НМАПО ім. П.Л. Шупика