Які перспективи для УАСМ дає участь у європейському форумі WONCA

Вступ. Чи були Ви колись на медичному форумі, яскраві спогади про який залишилися у  Вас надовго, а може, й назавжди? Саме такими незабутніми  заходами, що запалюють, підносять і надихають до нових звершень, і є конференції WONCA. Пам’ятаю свої перші враження після участі у конференції WONCA 10 років тому, у якій я брав участь в зв’язку з отриманням гранту Монтегют від WONCA: очі розбігалися від розмаїття заходів: воркшопів, доповідей, секцій, які проходять одночасно, на всі хочеться потрапити, всюди впізнаєш відомі зі шпальт журналів  прізвища  всесвітньо відомих фахівців. А способи проведення семінарів і воркшопів вражають застосуванням різноманітних інтерактивних методик. Дивуєшся, хто ж ці талановиті лектори, спікери і організатори воркшопів, як їм вдається так запалити публіку, хто їх цьому навчив? Здається, такого фахового рівня неможливо досягти. Сьогодні я, як один зі співорганізаторів таких конференцій розумію, що WONCA і її структурні підрозділи  дають не лише платформу для проведення заходів, але й учать Вас новим методикам і засобам передачі знань, роботи з аудиторією, проведення наукових досліджень тощо.

Що таке WONCA? Більшість сімейних лікарів світу чули про про WONCA:  це абревіатура перших п’яти букв Всесвітньої організації національних коледжів, академій та асоціацій лікарів загальної практики/ сімейних лікарів (World Organization of National Colleges, Academies and Academic Associations of General Practitioners/Family Physicians). Її коротка назва – Всесвітня організація сімейних лікарів. WONCA була заснована в 1972 році. На даний час вона складається з 122 організацій-членів з 102 країн. Загальна кількість членів даної асоціації складає 500 000 сімейних лікарів. WONCA  лобіює інтереси сімейних лікарів у ВООЗ. До складу світової організації WONCA входять  сім регіональних відділів :

 • Африканський,
 • Північно-Американський,
 • Азіатсько-Тихоокеанський,
 • Європейський
 • Південно-Азіатьский
 • Іберо-Американський
 • Східно-Середземноморський

 

WONCA Europe. Європейський регіональний відділ WONCA є академічним і науковим товариством загальної практики / сімейної медицини Європи.  Він налічує 47 організацій-членів і більше 120 000 сімейних лікарів у Європі. Українська асоціація сімейної медицини (УАСМ), яка представляє професійну громаду сімейних лікарів України, 20 років є членом WONCA World і бере участь у діяльності WONCA Europe. Президент УАСМ є членом Ради Європи WONCA – урядовому і адміністративному органі цієї організації. У будь-якого сімейного лікаря, за умови сплати чималого членського внеску, є можливість стати індивідуальним членом WONCA Європи, (а за умови оплати одноразового членського внеску у розмірі 800 євро Ви можете стати пожиттєвим членом WONCA). На жаль, членство у WONCA не звільняє лікарів від необхідності сплати реєстраційних внесків за участь у конференції. В українських лікарів є також можливість, будучи членом УАСМ, стати інституційним членом WONCA Європи, що дає можливість бути причетним до європейської і світової громади сімейних лікарів.

Офіційним журналом WONCA Europe є «Європейський журнал сімейної медицини». Це відкритий міжнародний науковий журнал, що рецензується, має високий імпакт-фактор, у якому публікуються високоякісні оригінальні дослідження у сфері ЗПСМ. Публікація у цьому журналі є безкоштовною, однак є непростим випробовуванням для фахівців зі Східної Європи, які не мають досвіду публікацій у європейських журналах такого роду і є носіями «easy English», тобто володіють розмовною англійською мовою, якої, на жаль нерідко недостатньо для публікації у подібному журналі.

Конференція WONCA “Людське обличчя медицини” відбулася у Братиславі 26-29 червня 2019 р.

На конференції були присутні предаствники  більше 40 держав (?). Найчисленнішими були делегації Португалії, Італії (?), які налічували близька 200 учасників. Україну цього року представляли: президент УАСМ проф. Матюха Л.Ф., керівник міжнародного відділу УАСМ доц.Колесник П.О., проф. Ткаченко В.І., проф. Корж ??.

Конференція  WONCA, як і завжди, являла собою видовищне і масштабне дійство до якого долучилося близька 2000 учасників. На жаль, участь у заходах WONCA, є недешевим задоволенням, яке по кишені далеко не кожному лікарю навіть з Європейських країн, оскільки, за виключенням декількох генеральних партнерів, що допомагають у фінансуванні даного захого, основне фінансування відбувається саме за рахунок коштів делегатів. Реєстраційний внесок за участь у конференції WONCA становить близька 600 євро для лікаів зі стажем, 300 євро для лікарів, що працюють до 5 років і близька 200 євро для студентів.  Чи є шанс компенсувати свої витрати на участь у конференціях  WONCA? Так, оргкомітет конференції WONCA  може запропонувати грант для часткової компенсації  реєстраційного внеску за певну допомогу у підготовці цього заходу, а також у кожного лікаря завжди є шанс отримати премію Монтегют, перемогти у номінації «5-зірковий лікар», що допоможе оплатити реєстрацію на конференцію.

Протягом конференції працює магазин фантастичних медичних книг, на жаль ціна на медичну літературу, здебільшого є  не по кишені лікарю з України.

В рамках конференції обов’язково проводяться візити у сімейні амбулаторії. Треба зазначити, що сімейна медицина в Словакії мало чим відрізняється від системи дільничний педіатр- терапевт. Словацькі сімейні лікарі не ведуть дітей з періоду новонародженості, а надають допомогу лише з 18 років. Педіатри ведуть дітей майже до 20-річного віку. Сімейні практику у Словаччині приватні, обслуговується значна частина дорослого населення, зокрема геронтологічні відділення.

Якщо Вам пощастило потрапити на конференцію WONCA, будьте впевнені, що вам буде забезпечено незабутіні спогади про час, проведений у унікальних містах різних країн світу. Цього разу, родина WONCA збиралася у Братиславі, старовинному і водночас сучасному європейському місті на Дунаї. Якщо Ви є делегатом конференції WONCA, Вам вдасться прослухати так звані «ключові лекції» всесвітньо відомих спікерів, познайомитися чи подружитися з делегатами з найвіддаленіших куточків світу (наприклад, нам поталанило познайомитися за кавою з лікарем з Нової Зеландії, а сусідами у залі в нас були лікарі Бразилії ).

Цікавою є структура конферецій WONCA, що викликало зацікавлення президента УАСМ і бажання змінити традиційну структуру конференцій УАСМ.. В рамках кожного дня конференції WONCA є 2 «ключові лекції»: 30-хвилинна презентація відомого європейського експерта про глобальну проблему у ЗПСМ, яка завершується 15-хвилинним обговоренням. Слід відмітити, що кожен зі структурних підрозділів WONCA, про які мова піде нижче, відповідає за проведення різних секцій за певними тематиками, що проводяться одночасно. Ці заходи переміжаються 4 блоками по 75 хвилин кожен, під час яких у учасника є можливість обрати одну з 14 секцій, які проходять одночасно. Вас чекатимуть незабутні воркшопи і майстер-класи, лабораторія практичних навичок.  У учасника є вибір, яку секцію відвідати: з методик до- та післядипломного начання, якості освіти, наукових досліджень, профілактики  і скринінгу.  

 

Структурні підрозділи WONCA. Під егідою WONCA працюють ряд професійних угрупувань, які розробляють європейські стратегії розвитку загальної практики – сімейної медицини у різних напрямках. Вони є основними генераторами ідей воркшопів і секцій конференцій WONCA. Приємно, що з деякими асоціаціями в УАСМ вже налагоджено тривалі дружні зв’язки і співпраця, а деякі напрямки нам лише треба розвивати.

 • Європейська академія викладачів ЗПСМ (EURACT). Метою Академії є сприяння та підтримка високих стандартів медичної допомоги на засадах загальної практики – сімейної медицини в Європі шляхом популяризації загальної практики як дисципліни шляхом навчання і викладання. За останні роки дана організаціє стала дуже популярною в Україні і налічує більше 70 українських викладачів. Біля 20 з них мали змогу щорічно за рахунок грантів EURACT брати участь у курсах підготовки викладачів у різних країнах Європи. Такі курси як різні 1-3 рівні Леонардо, Блед, Порто є популярними і визнаними у Європі, ми сподіваємося, що участь у них дасть можливість викладачам з України впровадити нові методи навчання, які є доказово ефективними у розвинутих європейських країнах. Експерти EURACT є постійними партнерами УАСМ, беруть участь у конференціях, проводять навчання наших колег в Україні. Невдовзі планується проведення європейського курсу навчання викладачів  Леонардо 2 в Києві, а також розробка курсу Леонардо 1 українською мовою як для викладачів, так і для лікарів, які беруть участь у навчанні інтернів.
 • Підрозділ змін програм і розкладів до- та післядипломної освіти, яка допомагає країнам, що розвиваються уніфікувати свої програми навчання сімейної медицини і наблизити їх до європейських. Звичайно, Україна є на порозі реформування системи до- та післядипломної освіти, тому допомога WONCA є надзвичайно важливою. В зв’язку з цим, під час конференції президентом УАСМ було запрошено керівника цього напрямку професора Валері Вас з Великобританії, яка планує взяти участь у конференції УАСМ у червні і сприяти проведенню змін у освіті в Україні.
 • Європейська асоціація науковців у галузі ЗПСМ (EGPRN). Європейська методика ведення наукових досліджень в галузі сімейної медицини принципово відрізняється від вітчизняної, тому досвід європейських експертів є важливим для УАСМ. Дана асоціаціє набирає обертів в нашій країні, УАСМ оплатила інституційне членство у EGPRN, що дало можливість для українських лікарів, які займаються дослідженнями у галузі ЗПСМ, стати членами даної організації, брати участь у їх конференціях, спільних міжнародних проектах, публікувати результати своїх досліджень. На разі в Україні вже більше 20 інституційних членів EGPRN. Експерти EGPRN традиційно з радістю беруть участь у заходах, ініційованих УАСМ. Одним з відомих проектів, який було започатковано в Україні, і який знайшов визнання на рівні Європи, є курс навчання молодих науковців у галузі ЗПСМ під назвою «АВС». 20 молодих науковців з різних вишів України мали можливість протягом 3 років навчатися новій методології проведення наукових досліджень і цього року презентують результати власних досліджень на завершальному курсі С.  Проект було реалізовано за підтримки професорів М. Харріса і Г.Тейлора  з Великобританії.

Традиційними в рамках конференції, є презентації наукових досліджень, організовані науковцями EGPRN,. Цікавими є форми представлення даних  власних досліджень  науковців: 5-хвилинна презентація (протягом 2 -3 хвилин автор презентує власні дані на 1 слайді, після чого ще 2-3 хвилини проводиться дискусія), 15-хвилинна презентація (з обов’язковим розділом питань і відповідей, постерні доповіді (цього року дана секція була представлена паперовими і електронними постерами).

 • Європейська асоціація профілактики та зміцнення здоров’я в ЗПСМ (EUROPREV). Ця асоціація проводить аналіз і порівняння профілактичних програм та формує стратегії превентивних заходів і скринінгу у країнах Європи. Під час конференції було проведено ряд круглих столів та воркшопів щодо напрямків скринінгу раку молочної залози у країнах Європи. Результати аналізу було розміщено на сайті даної асоціації. Розпочато міжнародний онлайн курс навчання доказовим стратегіям профілактики у вигляді безкоштовних вебінарів англійською мовою, що викликало зацікавлення ряду українських колег. Розпочато проект аналізу скринінгових програм інших форм раку на рівні ПМСД, результати якого невдовзі буде опубліковано. Цікавою виявилася дискусія експертів EUROPREV щодо пропозиції WONCA проведення вакцинації від грипу всіх верств населення. Цей проект було відхилено асоціацією EUROPREV, оскільки  дана коаліція є насторожена щодо ризику гіпердіагностики і поліпрагмазії на рівні ПМСД, а пропозиції щодо загальної вакцинації не мали достатньої доказової бази певних верств населення, через що були відхилені. Президент EUROPREV Карлос Мартінес люб’язно прийняв запрошення до участі у конференцї УАСМ у червні 2020.
 • Європейська асоціація лікарів сільських та віддалених практик ЗПСМ (EURIPA). Ця асоціація ще поки не має достатньої популярності в Україні, проте має гарні перспективи, оскільки більша частина нашої країни є сільською місцевістю. Цікавою була форма проведення одного з воркшопів даної асоціації в рамках конференції: учасників було запрошено на сніданок у сільскій місцевості, під час якого було організовано дискусію фахівців.
 • Європейське товариство якості та безпеки у сімейній практиці (EQUIP). Дана асоціація ще мало відома українським фахівцям, проте відкриває надзвичайно цікавий напрямок, який лише зароджується у системі вітчизняної ПМСД на заміну застарілої системи оцінки якості, визначення індикаторів якості роботи сімейного лікаря. Українські колеги матимуть змогу ознайомитися з даним напрямком, оскільки керівник даної асоціації Заліка Клеменц дала згоду на участь у конференції УАСМ в грудні 2019 року в Києві.
 • Рух Васко да Гама молодих лікарів і інтернів (VdgM). Надзвичайно цікавим і перспективним є молодіжний рух сімейних лікарів і інтернів зі стажем роботи до 5 років. Цього року у даному угрупуванні було обрано нового президента Катаржину Кесслер з Польщі, яка має намір взяти участь у конференції УАСМ. При зустрічі з президентом УАСМ Катаржиною було висловлено сподівання, що молоді сімейні лікарі знайдуть свого активного лідера даного руху і почнуть міжнародне співробітництво, що передбачає стажування у амбулаторних практиках різних країн Європи, запрошення у власні практики іноземних колег. Заходи асоціації Васко да Гама пронизані духом молодої енергії, співпраці, взаємодопомоги і позитиву. Деякі секції, підготовлені організаторами Васко де Гама були оригінальними і унікальними. Так, учасники конференції наприкінці робочого дня мали змогу взяти участь у танцювальному воркшопі, що мав в основі, крім навчання найпростішим рухам латино-американських танців, ще навички комунікації, взаємодії з партнером, оскільки кожен учасник мав міняти партнерів по такцю протягом всього воркшопу. Сподіваюся, дана ідея знайде відображення і у проведенні конференцій УАСМ в подальшому.

Засідання правління WONCA Europe. Президентом УАСМ перед міжнародним відділом було поставлене завдання використати участь у заходах WONCA максимально ефективно з метою налагодження контактів і зав’язків з керівниками правління, підрозділів даної організації та іншими європейськими фахівцями для розвитку сімейної медицини нашої країни. Звичайно, участь президента УАСМ у засіданні правління дала можливість для таких контактів на вищому рівні.   Згідно статуту, кожні 5 років WONCA Europe збирає членів правління, представників більше, ніж 40 держав Європи для обрання президента та президента-елект (який заступить на пост президента після закінчення терміну роботи попередника). Протягом наступного року на посаді президента WONCA Europe працюватиме професор Мехмед Унган (Турція). Президент WONCA  мав бесіду з проф. Л.Ф. Матюхою і пообіцяв взяти участь у конференціі в Києві у грудні.

Обрання президент-електа було досить гострим. Цього року під час виборів,  в України було 2 голоси: один – голос Президента УАСМ, як представника державної інституції, а другий голос було передано Україні Грузинською Асоціацією Сімейних лікарів. Ми раді вітати на посту президента-елект  професора Шломо Вінкера (Ізраїль): давнього друга і партнера УАСМ, який виграв у виборах з перевагою в 1 голос. Сподіваємося, що саме голоси, якими УАСМ підтримала свого фаворита на виборах, мали вирішальне значення у перемозі професора Вінкера.  Ми чекаємо на приїзд президента-елект у червні 2020 року на конференції УАСМ. Ми сподіваємося на сприяння з боку теперішнього і майбутнього президентів   WONCA у період їх правління.

Після участі у засіданні правління WONCA та спілкування з координаторами асоціацій WONCA, президентом УАСМ було сформовано ряд пропозицій щодо внесення змін у  положення нашої асоціації про національних координаторів відповідних підрозділів WONCA від УАСМ.

 • Всі кандидати, які претендують вести відповідні підрозділи європейських організацій в Україні мають представити правлінню УАСМ програму, причому заслуховуватимуться не менше 2 кандидатів, одного з яких, після виборів, УАСМ делегує як координатора від України до європейського правління. Самовисування національних координаторів не допускається: всіх має делегувати правління УАСМ.
 • Крім національних координаторів , ввести поняття «елект», щоб заступник, якого буде обрано за рік до переобрання координатора, мав змогу увійти у курс справ
 • Кожен представник УАСМ має право бути координаторм не більше, ніж 2 напрямків
 • Кожен представник має знати англійську мову,
 • У національного координатора має бути готовність брати участь у засіданнях правлінь і інших заходів підрозділів WONCA, і розповсюджувати отримані знання в Україні, запрошувати ключових осіб і експертів до України.
 • У національного координатора має бути обов’язкова програма дій на період обрання.
 • Термін роботи наоціонального координатором 2 терміни ( виключення можуть зроблені лише на засіданні правління)