Круглий стіл у Верховній Раді

«Реформа охорони здоров’в України очима національних та міжнародних експертів (зустріч громадськості з представниками Netvork 20/20, США)».

В засіданні, що відбулося 27 травня 2019 року, взяли участь понад 80 учасників, а також 14 представників міжнародної організації Netvork 20/20, США, які цікавились питаннями проведення реформи в України, позитивними і негативними наслідками реформи, що проводить МОЗ України.

Засідання відкрила О. Богомолець – Голова Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, народний депутат України.

Потім свою думку висловили експерти з української сторони. Зокрема з поточного стану та перспектив реформування системи охорони здоров’я на первинному рівні висловила свою думку завідувач кафедри сімейної медицини та амбулаторно-поліклінічної допомоги Інституту сімейної медицини Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика професор Л. Матюха. Вона зупинилась на питаннях відсутності стратегії реформування первинної медичної допомоги, неврахування набутого в попередні роки  досвіду; неспроможності визначеної реформою системи фінансування покрити основні затрати (заробітна плата, медикаменти, капітальні витрати, оплата якості), відсутності єдиної схеми нарахування заробітної плати, індикаторів якості, розрахунків на лабораторні послуги; нечіткості нормативних документів в частині зміни системи обслуговування, які призвели до значних професійних ризиків для лікаря, а також ризиків і для пацієнта; втраченості кадрової професійної складової, зокрема відсутності планування з 2016 року лікарів, що призвело в 2018 та в 2019 році до зменшення кількості сімейних лікарів-інтернів майже в три рази, до 30% дефіциту сімейних лікарів в 19 регіонах України.

З питань стратегії реформування національної системи охорони здоров’я виступив професор О. Толстанов – проректор з науково-педагогічної роботи НМАПО імені П.Л. Шупика. З питань стандартизації – професор А. Степаненко з Української Військово-медичної академії. Від правління Національної лікарської ради України – професор нашої академії Ірина Мазур, яка наголосила про необхідність прийняття закону про лікарське самоврядування. Всього виступило 19 експертів. Підвела підсумки роботи О. Богомолець. Колеги з США висловили бажання допомогти у вирішенні назрілих питань, пов’язаних з медичною реформою. Після засідання вони мали зустріч з Міністром охорони здоров’я.