Відбувся Конгрес «Якість первинної медичної допомоги в ракурсі реформи»

“7-8 червня​ 2018 року​ у м. Києві відбулася традиційна визначна подія у житті сімейний лікарів України – конгрес “Якість первинної медичної допомоги в ракурсі реформи”.

Як завжди, конгрес відвідали експерти з різних країн. Цього разу географія представників з країн, що брали участь у конгресі була ще ширшою: представники Італії, Франції, Португалії, Ізраїлю та США поділилися досвідом з власної практики. 

Перше пленарне засідання розпочав блок презентацій іноземних гостей на тему: “5 речей з моєї клінічної практики, які можуть покращити  якість роботи сімейного лікаря”. 

Цікаво відмітити, що гостя з Ізраїлю, президент Ізраїльської Асоціації Сімейних Лікарів Міхал Шані, яка неодноразово відвідує форуми сімейних лікарів в Україні, відмітила важливу роль злагодженої роботи команди сімейного лікаря та гарно розробленої електронної системи реєстрації пацієнтів у покращенні системи охорони здоров”я на первинній ланці. 

Італійський професор Міланського університету Франческо Кареллі  член правління EURACT, зупинився на ролі доказово ефективної системи до- та післядипломної освіти для якісної підготовки сімейної лікарі і наголосив на ролі Європейської асоціації викладачів ЗПСМ EURACT у підвищенні якості освіти лікарів. 

Надзвичайно високу оцінку і зацікавлення аудиторії мала доповідь Деніс Вельо, сімейного лікаря і викладача, члена правління EURACT з Португалії. На її думку, неприпустимим є ігнорування високопосадовими чиновниками МОЗУ і уряду професійних заходів сімейних лікарів, під час яких вони мають почути проблеми лікарів, їх пропозиції і зауваження. Доповідач була здивована, що вищі чиновники не залишилися до кінця пленарного засідання для діалогу з фахівцями ПМСД, хоча на етапі реформи даний діалог є необхідним як ніколи. Деніс Вельо нагадала відомі слова Б. Старфілд про те, що є доказово доведеним той факт, що чим кращою є система ПМСД, тим кращими є показники здоров”я нації в цілому.   Цікаво, що у Португалії існує система 2 типів сімейних амбулаторій. Зокрема, 2 тип  клінік передбачає надання більшого обсягу послуг пацієнтам, що оптимізує якість надання меддопомоги, і відповідно, робота  за  даним принципом оплачується сімейному лікарю за подвійним тарифом.

Цікавими були пропозиції щодо оптимізації ЗПСМ, з точки зору молодого сімейного лікаря з Франції Софі Сан, яка є також національним координатором і учасником руху молодих сімейних лікарів Васко Де Гама. Софі зазначила роль французьких медсестер, системи освіти лікарів у Франції. Зокрема, кожен студент та інтерн має пройти певну практичну підготовки у клініці ЗПСМ, а також 1 день на тиждень протягом навчання присвячувати дослідницькій роботі у галузі. Цікавим є той факт, що система скринінгу у Франції має державну підтримку і оплачується окремо від інших статей фінансування роботи сімейного лікаря. 

Серед запрошених іноземних гостей була сімейний лікар з США Ненсі Веспетал, яка є волонтером і більше 10 років працює в Україні, надаючи медичну допомогу і навчаючи лікарів та парамедиків. Надзвичайне зацікавлення викликала розповідь доповідача про роботу сімейної клініки на  колесах, устаткована за сучасними стандартами, яка надає медичну допомогу пацієнтам на Сході країни, які знаходяться у зоні конфлікту. Доповідач наголосила на необхідності дотримання принципу орієнтації на пацієнта, зокрема, враховувати його емоційний стан, думки, почуття, що покращить якість обслуговування на рівні ПМСД.

Наприкінці пленарного засідання виступив керівник напрямку “Міжнародна співпраця” УАСМ доцент УжНУ Колесник Павло. Темою доповіді була: “Чи відміна диспансеризації є запорукою впровадження доказового скринінгу в Україні”. Доповідачем було проведено критичний аналіз з позицій системи скринінгу США та 16 країн Європи, пропозицій щодо обстежень пацієнтів груп ризику, що містяться у Наказі МОЗУ щодо надання ПМСД. Даний Наказ вступає в силу з липня цього року на заміну відміненого декілька місяців тому Наказу про диспансеризацію. На жаль, більшість запропонованих у новому українському Наказі рекомендацій щодо скринінгу також не відповідають стандартам сьогодення, і потребують негайного перегляду. Доповідачем було наголошено, що, згідно ВООЗ, скринінг є процесом не лише виявлення, я  й подальшої діагностики і лікування певних прихованих захворювань, отже вимагає від держави планування  коштів на його реалізацію від моменту організації скринінгу до етапу менеджменту виявлених пацієнтів.   Крім того, виходячи з досвіду більшості країн, проведення скринінгу покривається державою окремо, включаючи додаткову оплату праці сімейний лікарів, що ніяк не пов’язано з бюджетом, який виділяє держава на подушне фінансування.

Наступного дня, іноземні гості презентували декілька цікавих доповідей на секції “Щоденник сімейного лікаря”. Головуючим на секції був професор Франческо Кареллі, який зокрема провів своєрідний майстер клас щодо ведення секційного засідання за європейськими принципами, зокрема, дотримання регламенту, ініціювання запитань від аудиторії та дискусії.

Доктор Міхал Шані  презентувала аудиторії результати власного дослідження щодо прихильності пацієнтів з хронічною патологією до прийому медикаментів. Цікаво, що кількість таблеток, які потрібно вживати пацієнту протягом добу не зажди обернено пропорційна прихильності до терапії. Прихильності до лікування сприяє вік пацієнта, є певний зв’язок щодо  перехресної прихильності до прийому ряду медикаментів, зокрема  статинів і метформіну, що, звичайно, має позитивний вплив на результати терапії.

Цікавою для молодих лікарів (до 5 років стажу) була доповідь керівника руху Васко Де Гама  з Франції Софі Сан щодо можливості відвідати клінічні практики у різних європейських країнах. Дану можливість можна отримати, ставши членом руху даної асоціації молодих лікарів.

Надзвичайний інтерес викликала презентація гостя з Португалії студента Філіпе Карвалейро щодо нової методики проблемно-орієнтованого навчання студентів-медиків. Даний принцип передбачає навчання студентів блоками, вивчаючи не предмет, а клінічну проблему, спонукає до науково-дослідної роботи, опануванню комунікаційних навичок тощо. Цікавою є система оцінки клінічного мислення студентів останніх курсів під час загального національного іспиту, коли кожен португальський студент в один і  той же день має прийняти 12 стандартизованих пацієнтів з різними проблемами/, провести діагностику, призначити лікування і показати навички спілкування з хворим. Дана система все ширше починає втілюватися у вишах Європи і США.

Викладачі сімейної медицини мали можливість відвідати воркшоп, який провела сімейний лікар, член EURACT Деніс Куна Вельо “Як провести курси Леонардо в Україні?”. Нагадаємо, що міжнародним відділом УАСМ вже ініційовано проведення курсів для молодих науковців у галузі ЗПСМ “АВС курси”, які проводяться за підтримки експерта в Великобританії. Тепер заплановано нову ініціативу, курси для тренерів для ознайомлення з європейськими методиками навчання сімейних лікарів, на який українські викладачі матимуть змогу отримати навчання рідною мовою. Даний курс буде проведено наступного року силами викладачів, членів EURACT, які проходили подібний курс у Європі. Цікаво,що під час воркшопу, учасники самі отримали можливість попрактикуватися у  інтерактивних методах роботи з аудиторією.

Іноземними гостями було відмічено високий рівень організації симпозіуму і розмах конгресу. Також схвальну оцінку отримала ідея організаторів залучати  до перекладу презентацій клінічних ординаторів і інших лікарів, що володіють англійською мовою, (а не професійних перекладачів), що додало фахового спрямування і емоційного супроводу під час перекладу доповідей іноземців.

Гості рекомендували наполягати на присутності високопосадовців і представників уряду на заходах УАСМ.

Завантажити (DOC, 353KB)

Завантажити (DOC, 366KB)